Zakon o zviždačima

Pin It

Mnoge zemlje i međunarodne organizacije donose pravila i zakone kojima štite zviždaće. U najmanju ruku njihova se zaštita propisuje zakonima o radu, a ponekad i posebnim zakonima (naročito u zemljama članica ma EU). U hrvatskoj odredbe relevantne za zaštitu zviždaća sadržavaju Zakon o radu i Zakon o državnim službenicima.

Svi propisi u ovom području potiču prijavljivanje korupcije, čime bi se najučinkovitije moglo djelovati na tu iznimno štetnu društvenu pojavu.

U EU se još uvijek traže najbolja rješenja. Suvremena zakonodavstva svijesna važnosti zviždaća nastoje potaknuti osobe na saznanja o kriminalu, pojavu mita i korupcije, te im zakonski jamčiti zaštitu od otkaza, zlostavljanja poslodavaca ili počinitelja kaznenog djela. Mnoge su zemlje stoga izglasale razne zakone kako bi ih zaštitile. Tako postoje one koje imaju sveobuhvatne zakone o zaštiti zviždaća (SAD, Australija, Kanada, Novi Zeland, Južna Afrika, Velika Britanija, zemlje dalekog istoka), dok recimo većina europskih zemalja nema i ne planira donijeti posebne zakone o zaštiti zviždaća.

Zaštita zviždaća propisana je međunarodnim konvencijama; Građanskopravnom konvencijom VE o korupciji i Kaznenopravnom konvencijom VE o korupciji.

Hrvatska je potpisnik Konvencije UN protiv korupcije, Članak 33. ratificiran 2005. koji propisuje: "Svaka je država stranka dužna razmotriti ugrađivanje u svoj domaći pravni poredak primjerenih mjera kojima se pruža zaštita od svakog neopravdanog ophođenja prema svakoj osobi koja u dobroj vjeri i na temelju razumne sumnje prijavi nadležnim tijelima bilo kakve činjenice koje se tiču kaznenih djela određenih u skladu s ovom konvencijom."

Tako u okviru VE postoje tri skupine zemalja:

- prva skupina obuhvaća zemlje u kojima već postoji posebno zakonodavstvo kojim se regulira zaštita zviždaća (Belgija, Francuska, Norveška, Rumunjska, Nizozemska i Velika Britanija)

- u drugoj skupini zemlje u kojim je nacrt zakona o zaštiti zviždaća upućen u parlament ili je na neki drugi način u pripremi (Njemačka, Slovenija, Švicarska, Litva)

- treća obuhvaća zemlje u kojima ne postoje posebni zakoni o zaštiti zviždaća, ali gdje je NEKA VRSTA zaštite za zviždaće predviđena u odredbama različitih zakona, osobito u onim odredbama koje se odnose na radno i kazneno pravo (Austrija , BiH, Bugarska, Hrvatska, Cipar, Danska, Estonija, Gruzija, Grčka, Italija, Poljska, Srbija, Slovačka, Švedska, Makedonija i Turska)

Slijedom navedenog , VE je pozvao sve države da preispitaju, te revidiraju svoja postojeća zakonodavstva o zaštiti zviždaća.

Hrvatska je danas država s visokim stupnjem DRUŠTVENE I INSTITUCIONALNE korupcije; od 62 zemlje u poslovnom svijetu nalazimo se na 16. mjestu i imamo najkorumpiraniju javnu nabavu u cijeloj EU, a zbog korupcije gubimo i 15 posto BDP-a godišnje. Obzirom sve brojnije nerješene afere, te na činjenicu da su zviždaći danas najprogonjenija i najugroženija društvena skupina, tražimo da se postupi sukladno preporukama VE, te da se u zakonsku proceduru žurno pokrene inicijativa za promjenom i donošenjem POSEBNOG ZAKONA O ZAŠTITI ZVIŽDAĆA.

Pokrenimo inicijativu za promjenom i donošenjem posebnog zakona o zviždaćima.

 

Željan Jurlin