Tunel 'iz ničega u ništa' vrijedan dali ništavnih 300 milijuna kuna!?

Pin It

Stariji, pametni ljudi znali su mudro govoriti: Sinko, ako nešto počneš onda to i dovrši jer će te kasnije dvostruko koštati.

Uzalud, kao da ništa iz nedavne povijesti naučili nismo!

Evo klasičnog primjera za takve propuste:

-Nakon nevjerojatnih 26 godina, nazovimo gradnje, brza cesta Solin-Klis bila je konačno, koncem prosinca 2014.g. u punom, 'dvostaznom' profilu puštena u promet.

Posljednjih 4,5 kilometara koštalo je 250 milijuna kuna poreznih obveznika.

-Fantastičnih 55 milijuna po kilometru.

Ta se takozvana brza cesta počela veoma sporo graditi još prije 26 dalekih godina a u nekoliko je navrata gradnja bila prekidana. Nekoliko je godina bilo potrebno da se taj projekt ponovno pokrene, pa je 1999. godine bio izgrađen istočni dio ceste odnosno njezin 'uzlazni dio' prema Klisu s mogućnošću pretjecanja.

Iako su investitori još 2008. godine najavljivali da će brza cesta Solin-Klis biti ubrzo gotova, to se dogodilo tek šest dugih godina kasnije, 14.prosinca 2014., nakon čega je svečano(sramotno kasno!) puštena u promet.

Drugi, veoma važni dio splitskog prometnog čvora, takozvana 'obilaznica' od Trogira do Omiša, također je godinama 'na čekanju' i izvjesno je da će nesnosne gužve u turističkoj 'špici' trajati još godinama posebno oko Omiša jedinog većeg grada u Dalmaciji koji nema ama baš nikakvu 'obilaznicu'.

Radi se o davno smišljenom i detaljno razrađenom projektu čija se ukupna vrijednost danas procjenjuje na čak 200 (i više) milijuna eura, 1,56 milijardi kuna, i trebao bi biti kandidiran za sredstva iz europskih fondova, no to je procedura koja traje i traje.

Prognoze izgradnje kreću u daleku budućnost!

Međutim, radi se o nečem drugom, od goreg ima još gore…

-Omiš je slijepo crijevo (toliko bitnoga nam turizma) što se tiče prometa takozvanom 'Jadranskom magistralom' posebno ljeti, cestom koja se diči nazivom 'magis(t)rala' a bolje bi joj pristajao naziv, po život mještana opasni, 'palanački sokak'…

Ili, još bolje, to je u pravom smislu riječi auto-šetnica uz more (moto-lungo mare), jer osobni automobili, kamioni, šleperi, bageri ne da se ne voze nego se u špici sezone puževim korakom satima 'šeću' od Splita do Omiša!

Ali, Omiš je dobio i svoju, možda, nesvakidašnju turističku atrakciju ili, možda, buduće uzgajalište za šampinjone….

Tunel, ta mistična rupa duga 1471 metar ispod omiškog naselja Borak 'teška' nemalih 300 milijuna kuna, trebala bi biti dio još uvijek jednako mistične odnosno nepostojeće brze ceste Trogir - Split – Omiš.

Gdje smo zapeli?

„Tunel 'koji iz ničega vodi u ništa' atrakcija je koja će idućih mjeseci i vjerojatno dugi niz godina biti temom gorke sprdnje za lokalno stanovništvo i 'putnike-namirnike', ali i drage nam ino-goste kojima, poznato je, ionako nedostaje dodatnih turističkih sadržaja“; tako piše splitska 'Slobodanka'!

I dalje, parafr.:

„Onako crna i visoka, prijeteći razjapljena, omiška crna rupa podgrijava teoriju koja kaže da crnim rupama nije moguće vladati, te da nikad ne znaš gdje će te izbaciti.

Ova omiška crna rupa, međutim, samo je naizgled strašna.

Ona vas neće progutati.

A u najgorem slučaju će vas ispljunuti.

I to direktno u Cetinu jer mosta nema….od 150 metara raspona!?

Ili, da budemo sasvim jasni, nije to nikakva crna nego zadnja rupa….na svirali. Baš kao što je, recimo, brza cesta Trogir–Split–Omiš zadnja rupa na hrvatskoj cestovnoj karti“, posebno kad je u pitanju pravac prema turističkom slijepom crijevu, prema prirodno prelijepom Omišu! Pa, umjesto 'mostaša'(dali i bivšeg?), gradonačelnika Omiša, današnjeg dobro uhljebljenog sabornika (Ivana Kovačića) zavapimo:

(Budući)prometni čvor u mjestu Stobreč na relaciji Split-Omiš, i danas je najprometnije križanje u državi Hrvatskoj; po prometu jače od čvora u Lučkom.

Kako to?

Na tribini Hrvatske udruge diplomiranih inženjera i tehničara Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, održanom 12.ožujka 2012. precizno je iznesen podatak automatskog brojenja odnosno prometnog opterećenja ljetnih mjeseci (PLDP 2011, dakle, prije 5 godina) na državnoj cesti D8, na lokaciji Stobreč…a taj iznosi 59.182 vozila dnevno.

U Lučkom taj isti PLDP 2011 iznosi 55.000 vozila dnevno!?

Udaljenost od Stobreča do Omiša iznosi svega 18,1 km!

-Žalosna je bila 'stručna prognoza' bivše Kukuriku-vlade odnosno njenog 'niškoristi' prometnog ministra(zagorskog pripizdeka), kako će 'Obilaznica' Omiš biti uvrštena(?) u cestovne prioritete između 2016. i 2020. godine a moguće i ne prije 2026.; drugim riječima 'čekaj magarče da trava naraste'!

Gubitak?

-Pa, računica je veoma jednostavna:

Pretpostavimo da je ljetni promet svega tri mjeseca-ravan turističkoj sezoni srednje Dalmacije(od polovice lipnja do 15.rujna!?) i iznosi 60.000 vozila dnevno (utvrđenih automatskim brojanjem) a da je ostalih devet mjeseci promet upola manji odnosno 30.000, to znači da bi ukupan godišnji prosjek iznosio 37.500 vozila dnevno!

Neka se od ukupnog prometa polovica odnosi na lokalni a druga polovica na tranzitni promet, dakle, 18.750 vozila razne vrste dnevno u tranzitu-preko buduće obilaznice, i da je cijena od ulaska u 'friško izgrađeni' tunel 'Omiš'(pa preko budućeg mosta na Cetini i buduće tunele kroz 'omišku Dinaru') do virtualnog čvora Stobreč minimalno 20 kuna, to znači da smo u slijedećih, očekivanih deset(ak) godina moguće izgradnje 'bespovratno izgubili':

18.750(vozila)x20(kuna)x365(dana u godini)x10(deset godina)=

ca. 1,37 milijardi kuna ili 176 milijuna eura; usporedbe radi cijena za prolazak samo kroz biokovski tunel 'Sveti Ilija'-4279 metara duljine-iznosi isto tako 20 kuna; sapienti sat!

 

damir kalafatić