Milanović: Za novac iz EU dali smo svoju slobodu da kao država odlučujemo sami o svemu

Pin It

Milanović: Ne treba biti posebno zahvalan na europskom novcu, treba ga  uzeti – Prigorski.hr

Mi smo se ukrdili prije 10, 15 godina. Sada smo u Europskoj uniji iz koje izvlačimo, kao i svi prije nas, neki novac. Zauzvrat im dajemo svoju slobodu da kao država odlučujemo sami o svemu. Dio svoje suverenosti smo im prenijeli.

"Neke stvari polako rezimiram i gledam ih", istaknuo je Zoran Milanović na Danima komunikacija u Rovinju

Predsjednik Republike Zoran Milanović sudjelovao je na svečanom otvorenju festivala Dani komunikacija u Rovinju. U obraćanju sudionicima festivala, govorio je o ulozi komunikacija u suvremenom društvu, ulozi političkog diskursa, gospodarskim pokazateljima poput BDP-a, kao i globalnim i europskim izazovima s kojima se Hrvatska suočava. U svom se obraćanju osvrnuo na širi društveni i gospodarski kontekst unutar kojeg djeluju komunikacijska industrija i suvremene medijske prakse. Naglasio je važnost kritičkog promišljanja stvarnosti koju komunikacije oblikuju, kao i potrebu za etičkim pristupom u odnosu prema javnosti.

"Vi se bavite projekcijom stvarnosti – ponekad i njenim zamagljivanjem, ako to klijent plati. To su već etička pitanja“, izjavio je predsjednik Milanović, pritom se osvrnuvši i na sveprisutnu dilemu između privida i stvarnosti, osobito u kontekstu ekonomske statistike, političkih poruka i medijskih sadržaja. Govoreći o ekonomiji i njenim pokazateljima, otvorio je pitanje stvarnog značenja bruto domaćeg proizvoda, njegovog učinka na percepciju uspješnosti neke države te njegove stvarnosti ili iluzornosti.

Dotaknuo se i političke stvarnosti u Hrvatskoj posljednjih 30 godina, primijetivši kako unatoč tehnološkim i komunikacijskim promjenama, politički odnosi i strukture ostaju gotovo nepromijenjeni: "Hrvatska je u ovih 30 godina u nekakvoj političkoj paradigmi ostala cijelo vrijeme u nekoj vrsti vage. Hrvatska je ostala u okviru iste paradigme, iste dvije stranke, slični sukob ideologija, istih priča, istih objeda, istih optužnica jednih prema drugima.“

U svom je govoru istaknuo I kako se više neće kandidirati ni na što u politici. "Kako vrijeme odmiče, a u mom slučaju vrijeme odmiče... Više neću biti kandidat za predsjednika niti za bilo što drugo u politici. Neke stvari polako rezimiram i gledam ih. Zaključujem da je lijepo biti u krdu, zaštićen drugima, ali u krdu i smrdi. Treba napraviti neki balans", kazao je. 

"Mi smo se ukrdili prije 10, 15 godina. Sada smo u Europskoj uniji iz koje izvlačimo, kao i svi prije nas, neki novac. Zauzvrat im dajemo svoju slobodu da kao država odlučujemo sami o svemu. Dio svoje suverenosti smo im prenijeli. Naša država trenutno, s jedne strane, ima koristi od toga što se godišnje slijeva toliko i toliko milijardi eura", rekao je. U govoru je naveo i kako mu ljudi često govore da je direktan. "Nema teorije. Ne kažem ni pola od onoga što mislim. Više od pola zadržim za sebe i šutim."

Dotaknuo se i uloge globalnih medija i njihovog utjecaja na formiranje percepcije javnosti o svjetskim događanjima, ističući da se često radi o selektivnom prikazu stvarnosti koji pogoduje interesima velikih sila. Upozorio je na to da se male države poput Hrvatske moraju kretati u tom prostoru s izrazitim oprezom, svjesne vlastitih ograničenja, ali i potrebe za očuvanjem suvereniteta i samostalnosti u donošenju odluka. Komentirajući kompleksne geopolitičke odnose i često licemjerne standarde koji se primjenjuju na različite države, predsjednik je otvorio i pitanje morala u kontekstu vojne industrije. Upozorio je na dvostruka mjerila kada se radi o proizvodnji i prodaji oružja, gdje iste države koje pozivaju na mir istovremeno profitiraju od ratova. Pritom je podsjetio da Hrvatska mora voditi računa prvenstveno o svojim interesima, bez iluzija o "velikim vrijednostima“ koje se često selektivno tumače.

"Da bi opstao kao mala država u tom miljeu, u principu moraš držati jezik za zubima. Moraš biti sebičan, čak posesivan i gramzljiv kada su hrvatski interesi u pitanju“, poručio je. Govoreći o važnosti strateške sigurnosti i državne ozbiljnosti, Milanović je istaknuo: “Ne možete imati ozbiljnu državu ako nemate ozbiljnu vojsku.”

VL