Ovo su kupci luksuznih nekretnina: Vlast se nije potrudila da im zarada ne bude unosna
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 20 Ožujak 2025 11:05
Sve smo bliže ubiranju poreza na nekretnine. Ili bolje rečeno na "višak nekretnina" budući da će se porez u iznosu od 0,60 do osam eura po metru četvornom naplaćivati samo za nekretnine koje se kratkoročno iznajmljuju turistima te one u kojima nitko ne živi. Građani mogu očekivati uplatnice u drugoj polovici godine.
Istovremeno, prodavatelji stambenih nekretnina za njih traže sve više novca. Analiza portala Njuškalo pokazala je kako su lani (2024.) u odnosu na godinu ranije prodavatelji tražili 12,7 posto više novca za kvadrat stana te 14,4 posto više za kvadrat kuće. U tri godine tražena cijena kvadrata porasla je za 33,3 posto. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku Hrvatska je među zemljama s najvišim rastom cijena nekretnina u EU. Dok god je potražnja veća od ponude, a izjave stručnjaka iz sektora i naslovi u medijima redovito sugeriraju da je tako teško je očekivati da bi se rast cijena mogao zaustaviti, a još teže da bi one mogle padati.
Sagledamo li situaciju objektivno porez na nekretnine od maksimalnih osam eura po četvornom metru za ljude koji nekretnine kupuju kao investitori, a ne da bi u njima živjeli nije pretjerano veliki zalogaj. Porez na stan od stotinu četvornih metara po najvišoj stopi vlasnika investitora mjesečno tijekom jedne godine košta 66,66 eura. Iznos je to koji građani s prosječnim primanjima svaki tjedan ostave u trgovini hranom, a da im ono što su kupili nije teško ponijeti u jednoj ruci. Nekome tko si može priuštiti stan viška koji stoji prazan trošak poreza je zapravo beznačajan.
Izvjesno je da porez na nekretnine neće srušiti cijenu nekretnina, no ono što je posebno zanimljivo je segment onih skupljih nekretnina koje se reklamiraju i prodaju kao luksuzne. Aktualan primjer je kompleks Franc novobrendirane MADO Grupe koji niče na prostoru nekadašnje tekstilne tvornice Kamensko kraj Trga Franje Tuđmana u Zagrebu i u kojem se kako kažu njegovi nositelji za TPortal cijene kvadrata kreću od 5500 do 9900 eura, a ovi najskuplji s pogledom na spomenuti trg već su svi zauzeti dok ih je ukupno rezervirano više od 80 posto.
Luksuzne nekretnine
Reklo bi se da kupaca za luksuzne nekretnine ima, a investitori su se potrudili da u reklamiranju novog kompleksa rastumače kako je cijena tržišno opravdana, kako potražnja postoji i kako oni zbog stalno rastućih troškova ne ostvaruju nikakav ekstra profit. Hrvatskoj je javnosti, uvijek nekako tako ispadne najvažnije poručiti kako eto, na poslu koji radiš nisi zaradio.
Nositelji projekta Franc za T Portal su se praktično požalili na profit riječima "To jedva premašuje dvoznamenkaste postotke zarade. Nekad ni toliko". Dakle, zarada im je što priznaju s prizvukom tuge oko desetak posto u građevinskom svijetu u kojem se prema dostupnim podacima nekolicine konzultantskih kuća profiti u luksuznoj gradnji kreću od sedam do 15 posto i u zemlji u kojoj su investitori nedavno navalili na dionice Ing- Grada, građevinskog poduzeća koje je obećalo dividendi prinos od šest posto, dok se uz pad kamata na razini eurozone novac ne isplati držati u banci.
Ostavimo li se ekstra profita kao pojma koji je funkcionirao samo u slučaju iznimnih zarada energetskih kompanija na globalnim poremećajima radi kojih im je novac doslovno poput kiše na tlo padao na račune, ipak bi se moglo zaključiti da projekt Franc nosi vrlo pristojnu zaradu svojim nositeljima. Naravno, ako danas godinu dana prije gradnje reklamiraju cijenu kvadrata od 5500 do 9900 eura moguće je da su oni koji su avansno plaćali svoje rezervirane buduće nekretnine platili nižu cijenu. No, pustimo sada to, nositelji projekta Franc za TPortal su rekli nešto još i važnije kad je o profitu riječ.
Na prostoru tvornice Kamensko niče biznis
Pohvalili su se onime što smatraju da najbolje govori o kvaliteti njihova rada. Kupci im se, kažu, vraćaju. "Kupili su nekretninu u prethodnom projektu, kupili su sad u Francu, i već pitaju za idući projekt", kažu i dodaju da ti kupci često zarade više od investitora u gradnju jer su prodajne cijene kasnije značajno veće. Veće od 9900 eura?
Moglo bi se zaključiti da su kupci luksuznih nekretnina investitori koji imaju računicu zaraditi na preprodaji, a novouvedeni porez na nekretnine ne predstavlja im baš nikakvu prepreku. Na tržištu pak kronično nedostaje stanova za život i na tu temu se pišu tekstovi i snimaju prilozi zabrinutih tonova baš kao što se nerijetko nariče nad time što centri gradova postaju mjesta za najam ispražnjena od života nazovimo ih, običnih ljudi.
Na prostoru bivše tvornice Kamensko niče biznis, luksuzni stanovi za investiranje i preprodaju koje izvjesno je ne kupuju ljudi kao prvu nekretninu jer je riječ o lokaciji na kojoj se može zaraditi, a nikako o lokaciji na kojoj su mogli nići stanovi koje si mogu priuštiti možda pripadnici nekog višeg srednjeg domaćeg sloja. I to je u redu. Ali nemojmo se onda lagati da poreznom politikom i politikom stanogradnje ili uređivanja najma vlast osobito brine za ljude koji traže krov nad glavom. Uostalom vlast se nije nimalo potrudila da zarada na preprodaji skupih stanova ne bude unosna.
Dragana Radusinović/direktno.hr