Zadnji komentari

Starmer i Macron u pokušaju izazivanja WW3

Pin It

“Koalicija voljnih” predvođena Ujedinjenim Kraljevstvom i Francuskom okuplja više vojne časnike iz cijelog svijeta kako bi osmislili plan za mirovne snage u Ukrajini. Francuska i UK su jedine dvije zemlje u koaliciji koje su otvoreno rekle da bi bile voljne poslati trupe, ali Kanada, Australija, Finska i druge europske nacije navodno su otvorene za uključivanje, navodi AP.

Međutim, britanski premijer Keir Starmer rekao je ovaj tjedan da koalicija ulazi u svoju “operativnu fazu”. Za sada nije jasno koliko će točno planiraju vojnika poslati na teren, ali prema AP-u, dužnosnici kažu da će ih biti između 10.000 i 30.000. Prema nekim izjavama, fokusirali bi se na zaštitu većih gradova, luke i bitne infrastrukture.

Rusija je rezolutno i u više navrata odbacila ideju da trupe zemalja NATO-a budu stacionirane u Ukrajini na bilo kakav način.

Britanski premijer Keir Starmer rekao je da će se zapadni vojni razgovori danas usredotočiti na detalje plana potpore Ukrajini, ključnog koraka u osiguravanju da Zapad može brzo krenuti ako se postigne mirovni sporazum između Kijeva i Moskve. Sastanak vojnih planera iz takozvane ‘koalicije voljnih’ skupine zapadnih zemalja drugi je takav sastanak otkako je američki predsjednik Donald Trump iznenadio Europu otvaranjem pregovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Sudjeluje 25 zemalja u sastanku

Starmer, čija je popularnost raste unutar države otkako je uz Francusku preuzeo vodeću ulogu u organiziranju zapadne potpore Ukrajini, rekao je da će se razgovori usredotočiti na “vojno planiranje, vojne operacije” za potporu Ukrajini. “Danas su ti planovi usmjereni na očuvanje sigurnosti neba, mora i granica u Ukrajini”, rekao je Starmer novinarima. “Sada radimo užurbano jer ne znamo hoće li biti dogovora, nadam se da će ga biti, ali ako bude dogovora, jako je važno da možemo odmah reagirati”, prenosi Reuters.

Ranije je njegov glasnogovornik rekao da je više od 25 zemalja bilo uključeno u sastanak u organizaciji Londona, osobno ili na daljinu, i da će raspravljati o “detaljima” mirovnih prijedloga, ne samo o mirovnim snagama, veći o tome kako sinkronizirati one zemlje koje daju trupe ili vojnu opremu i drugu logistiku.

Ranije je Starmer slikan na podmornici u rijetkom prikazu nuklearnog odvraćanja te zemlje, snimljenom ranije ovog tjedna u snimci objavljenoj tek danas. Prikazivao je Starmer kako se susreće s podmorničarima koji su se vraćali s višemjesečne patrole na moru – što je prvi put da je to učinio jedan britanski premijer u više od desetljeća.

BBB analiza o preprekama toj ideji

Savršeno je moguće da, unatoč najboljim naporima Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske, ove multinacionalne snage o kojima se sada raspravlja u Northwoodu nikada zapravo ne budu raspoređene u Ukrajini. Kao prvo, još uvijek nema prekida vatre i možda ga neće biti u narednim mjesecima, objašnjava Frank Gardner za BBC i nastavlja: “Popis preduvjeta predsjednika Putina – gotovo svi neprihvatljivi za Ukrajinu i njezine saveznike – uspješno usporava ovo. Zatim, tu je i kruto protivljenje Kremlja raspoređivanju trupa bilo koje članice NATO-a u Ukrajinu, bez obzira pod kojom značkom ili beretkom služe. Ako se to ne promijeni, teško je zamisliti da ova sila voljnih ode u potencijalnu ratnu zonu po sukob”.

Tu je i pitanje zračne potpore SAD-a koja još uvijek nije dostupna. Nekoliko zemalja uvjetovalo je svoje sudjelovanje bliskom zračnom potporom SAD-a. Moraju znati da će metaforička konjica “dojahati” u pomoć ako naiđu na nevolju. Inače riskiraju slanje svojih muškaraca i žena u vrlo opasnu situaciju. Na kraju, tu je i stvaranje snaga – zadatak pronalaženja dovoljno trupa i opreme za misiju. Britanija, koja je domaćin današnjeg sastanka planiranja u Northwoodu, sada ima najmanju vojsku od Napoleonovih vremena. Čak i stvoriti brigadu (između 3000 do 5000 vojnika) značilo bi ih odvesti s nekog drugog mjesta i obvezati ih na neograničeno raspoređivanje koje bi, čak i uz rotaciju svakih nekoliko mjeseci, moglo trajati godinama.

.geopolitika.news