Kako je Trump zapečatio granicu u prvih 100 dana mandata
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 02 Svibanj 2025 10:08
Trumpova administracija zabilježila je pad ilegalnih prelazaka granice od 93 posto u jedanaest dana nakon Trumpove inauguracije. Pad je bio još izraženiji do ožujka, kada je potpredsjednik JD Vance posjetio južnu granicu i pohvalio se smanjenjem broja prelazaka za 98 posto.
Sjedinjene Američke Države doživjele su dosad neviđeni porast ilegalne imigracije pod predsjednikom Joeom Bidenom, dok su horde migranata probijale granične barijere, a gradovi diljem zemlje gotovo preko noći mijenjali svoju etničku strukturu zbog masovne migracije. To je pitanje, možda više od bilo kojeg drugog, pogurnulo predsjednika Donalda Trumpa prema pobjedu na izborima 2024. godine. Tijekom kampanje, Trump je obećao zaustaviti „invaziju na našu južnu granicu“.
U prvih 100 dana svog drugog mandata, Trump je smanjio broj ilegalnih prijelaza granice na djelić Bidenovog broja otprije samo nekoliko mjeseci. Priču donosi “The Daily Wire“.
Trump tvrdi da je smanjio broj ‘graničnih incidenata za 99,9%’
Kombinacijom promjena politika, uhićenja i deportacija, sankcija te koordinacije sa stranim vladama, Trump tvrdi da je njegova administracija omogućila “dramatičan pad graničnih incidenata za 99,9 posto“.
Prema podacima američke Carinske i granične zaštite (Customs and Border Protection), tijekom Bidenove administracije zabilježeno je više od 11 milijuna ilegalnih prelazaka širom zemlje — od čega se otprilike 9 milijuna dogodilo na južnoj granici. Do svibnja posljednje godine Bidenovog mandata, savezni podaci pokazivali su da je 1,7 milijuna ilegalnih imigranata, tzv. „gotaways“, ušlo u zemlju bez da su bili zaustavljeni.
Ilegalna imigracija pod Bidenom bila je toliko izražena da je broj stanovnika rođenih u inozemstvu dosegao novi rekord od 53 milijuna. Procjenjuje se da je dvije trećine rasta populacije rođene u inozemstvu tijekom Bidenova predsjedništva posljedica ilegalne imigracije. Prema podacima Federacije za američku imigracijsku reformu (Federation for American Immigration Reform), trenutno se u Sjedinjenim Državama nalazi otprilike 18,6 milijuna ilegalnih imigranata.
No situacija na južnoj granici drastično se promijenila nakon Trumpove inauguracije.
Trump proglasio izvanredno stanje na južnoj granici
„Od 21. siječnja do 31. siječnja, broj uhićenja koje je izvršila američka Granična patrola na jugozapadnoj granici pao je za 85% u odnosu na isto razdoblje 2024. godine“, istaknula je Bijela kuća u priopćenju za javnost, pozivajući se na ABC News.
Trumpova administracija zabilježila je pad ilegalnih prelazaka granice od 93 posto u jedanaest dana nakon Trumpove inauguracije. Pad je bio još izraženiji do ožujka, kada je potpredsjednik JD Vance posjetio južnu granicu i pohvalio se smanjenjem broja prelazaka za 98 posto.
Brz pad broja ilegalnih prelazaka granice uslijedio je nakon što je Trump najavio i proveo sveobuhvatne promjene u imigracijskoj politici. Po stupanju na dužnost, Trump je proglasio izvanredno stanje na južnoj granici, naredio ministru obrane da rasporedi trupe na granicu i obnovio radove na izgradnji graničnog zida.
Do početka ožujka, na južnoj granici bilo je raspoređeno oko 9.000 aktivnih vojnika.
‘Ostani u Meksiku’
Jedna od najvažnijih Trumpovih promjena politike bilo je ponovno uvođenje programa „Ostani u Meksiku“ (Remain in Mexico), koji od migranata zahtijeva da ostanu u Meksiku dok se obrađuju njihovi zahtjevi za azil.
To predstavlja odmak od politike “uhvati i pusti” administracije predsjednika Bidena, koja je tražiteljima azila dopuštala ulazak u Sjedinjene Države te život i rad u zemlji dok se njihovi zahtjevi obrađuju. Neki migranti koji su pod Bidenom pušteni u zemlju dobili su datume za pojaviti se na sudu tek u 2035. godini.
Trump je također odmah suspendirao Program prihvata izbjeglica i zaustavio letove migranata iz Kube, Haitija, Venezuele, Nikaragve, El Salvadora, Gvatemale, Hondurasa, Kolumbije i Ekvadora, koje je Bidenova administracija koristila kako bi ubrzala ulazak više od 300.000 migranata u unutrašnjost Sjedinjenih Država.
U ožujku je Trumpova administracija prenamijenila online aplikaciju koju je Bidenova administracija koristila za dovođenje stotina tisuća migranata u zemlju. Prvotno nazvana CBP One, aplikacija je migrantima omogućavala daljinsko zakazivanje termina za azil. Sada je preimenovana u CBP Home i omogućuje migrantima da vlastima prijave svoju „namjeru odlaska“ iz Sjedinjenih Država.
‘Ako dođete ovdje i prekršite naše zakone, pronaći ćemo vas’
Trumpovo Ministarstvo domovinske sigurnosti čak je pokrenulo međunarodnu reklamnu kampanju kojom upozorava potencijalne ilegalne migrante da ne pokušavaju ući u Sjedinjene Države.
„Ako ste kriminalni imigrant koji razmišlja o ilegalnom ulasku u Ameriku: nemojte to ni pomišljati. Ako dođete ovdje i prekršite naše zakone, pronaći ćemo vas. Kriminalcima nije mjesto u Sjedinjenim Državama“, kaže ministrica domovinske sigurnosti Kristi Noem u reklamama koje se emitiraju na televiziji, radiju, društvenim mrežama, pa čak i putem ciljanih SMS poruka.
Učinci Trumpovih imigracijskih politika nisu se primijetili samo na južnoj granici. Primijećeni su čak i u latinoameričkim zemljama poput Kolumbije, koja je svjedočila prolasku migrantskih karavana kroz svoj teritorij na putu prema Sjedinjenim Državama.
Kolumbija je zabilježila pad migrantskog toka kroz zemlju prema Darién Gapu — opasnom dijelu džungle kojim migranti prolaze na putu prema SAD-u — za 61 posto u prvom mjesecu Trumpove administracije. Kolumbija je taj pad pripisala „promjeni američke imigracijske politike“ pod Trumpom.