Mađarski premijer ima velike planove za Višegradsku skupinu: Spominjala se i Hrvatska
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 21 Svibanj 2026 10:01

Nakon što je Viktor Orban izgubio izbore, Mađarskom su počeli puhati novi vjetrovi o čemu svjedoči nova najava mađarskog premijera Pétera Magyara. Naime, Magyar ne samo da želi oživjeti Višegradsku skupinu kao važan čimbenik u diplomaciji Europske unije već i razmatra mogućnost njenog proširenja na Austriju, Rumunjsku i zemlje zapadnog Balkana.
"Višegradska skupina mogla bi ponovno dobiti vitalnost i utjecaj unutar Europske unije", rekao je Magyar na zajedničkoj konferenciji za medije u poljskoj prijestolnici. "Osobno sam spreman proširiti tu višegradsku suradnju i na druge zemlje."
Dodao je pritom da bi prošireni format mogao uključivati "nordijske zemlje, možda Austriju, Hrvatsku, Sloveniju, Rumunjsku", kao i zemlje zapadnog Balkana koje nisu članice Europske unije.
Četiri članice
Magyar je, navodi Politico, tom prilikom rekao da bi Mađarska, kao trenutačna predsjedateljica Višegradske skupine, mogla pokušati organizirati summit u Budimpešti prije kraja lipnja.
"Bit će mi iznimno drago", rekao je poljski premijer Donald Tusk. "Godinama sam čekao trenutak kada ću ponovno sjesti za isti stol s Mađarom, Slovakom i Čehom kako bismo razgovarali o tome što možemo zajedno učiniti za naše narode i za Europu."
Podsjetimo, Višegradsku skupinu (V4) trenutačno čine Mađarska, Poljska, Slovačka i Češka. Prvotni cilj bio joj je promicanje srednjoeuropskih interesa unutar EU-a, no posljednjih je godina izgubila diplomatsku težinu zbog dubokih unutarnjih podjela, prenosi N1.


