‘Pijani palili požare’… Markić podsjeća na ‘pijane četnike’ i skretanje pozornosti s JNA i Srbije

Pin It

Željka Markić: Tomašević je nepokolebljiv jedino u diskriminiranju –  Prigorski.hr

„Javlja nam Jutarnji da su Srbi koji su palili oko Zadra bili ‘pijani‘ i ‘nisu znali što rade‘. Baš kao što su pokolje nakon Vukovara provodili ‘pijani četnici‘ a ne organizirao vrh JNA i Srbije. I kao što su više od 7,000 Hrvata u logorima u Srbiji držali ‘pijanci‘“, ustvrdila je Markić te dodala kako je medijska obrana jugo-ljevice i četnika u punom jeku.

Četvero uhićenih, trojica Srba i jedna poljska državljanka (neslužbeno djevojka jednog od osumnjičenih) zbog paljenja požara na zadarskom području od medija sada dobivaju „olakotne okolnosti“ u počinjenju ozbiljnog kaznenog djela. Naslovi nam sugeriraju i u prvi plan stavljaju pijanstvo koje sa sobom nosi privremenu neuračunljivost. Činjenica da je policija kod uhićenih pronašla oružje te da je riječ o građanima srpske nacionalnosti, medijima nije toliko zanimljivo kao pijančevanje. Primijetila je to i Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji.

Jutarnji list donosi naslov: „‘Pili su neograničene količine alkohola i krenuli u pohod. Ona uopće nije svjesna što je napravila!‘“; Index.hr piše: „Čovjek koji je pijan palio požare dobio više od 44.000 eura potpora i obnovu kuće“; „Čelnik Biljana o uhićenima: Imali su prijatelje Hrvate i nisu mrzili ni pijani“, Večernji list također: „Uhićeni jer su pijani palili po Hrvatskoj: Jednom obnovili kuću i dali stotine tisuća eura potpora, drugi povezan s Crnim brdom“.

Osim isticanja pijanstva, vidimo kako Index napominje i da “nisu mrzili“.

Oružje i etnička pripadnost u tekstovima mainstream medija se ili uopće ne spominju ili tek „u tragovima“, ali nikako u naslovima, izuzmemo li priopćenje policije kada je objavila rezultate pretrage kuća osumnjičenih prije nekoliko dana.

Vladimir Ćupić i Novosti

Ne propituje se niti veza jednog od uhićenih sa Srpskim narodnim vijećem. Naime, Vladimir Ćupić prošle je godine dobio prostor u Novostima ispričati svoju verzije priče sa zemljištem gdje se ilegalno odlagala kancerogena troska. Ćupić je navodno ispao prevaren: „Rekli su mu da će biti odlagan građevinski materijal. Od obećanog novca ostali su mu dugovi, mjestu golemo brdo kancerogenog otpada, a trebale su godine da mještani shvate da je prevaren“, pišu Novosti.

Markić: ‘Ali, uzalud. Jer mi znamo što je bilo. I kako je bilo’

Guranje pijanstva u prvi plan na svom je Facebooku komentirala i Željka Markić. Situaciju je usporedila s „pijanim četnicima“ koji „nisu znali što rade“, kako se skidala i danas skida odgovornost i krivnja s JNA koja je vodila glavnu riječ u okupiranom Vukovaru i na Ovčari.

„Javlja nam Jutarnji da su Srbi koji su palili oko Zadra bili ‘pijani‘ i ‘nisu znali što rade‘. Baš kao što su pokolje nakon Vukovara provodili ‘pijani četnici‘ a ne organizirao vrh JNA i Srbije. I kao što su više od 7,000 Hrvata u logorima u Srbiji držali ‘pijanci‘“, ustvrdila je Markić te dodala kako je medijska obrana jugo-ljevice i četnika u punom jeku.

„Ali, uzalud. Jer mi znamo što je bilo. I kako je bilo“, kazala je.

Što je prenio Jutarnji list?

Jutarnji list poziva se na izvor 24 sata.

“Ona nije svjesna što je napravila, ali bit će kroz neko vrijeme. Bila je u prolazu kroz Hrvatsku, pili su nekoliko dana, to je bilo alkohola u neograničenim količinama. Koliko mi je poznato, nakon tog partija što su imali između sebe, samo su sjeli u auto i krenuli u avanturu – rekao je izvor blizak istrazi novinaru Luki Safundžiću (24 sata) o okrivljenoj Poljakinji Aleksandri Cichockoj.

narod.hr