Što bizarnije to privlačnije – primjer Ultre
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 20 Srpanj 2025 09:52
Čovjek nije racionalno biće ako ga vode iracionalni impulsi. Bizarnosti i brutalnosti potiču destruktivne impulse. Forsiranje bizarnosti je dio strategije radikalnog moralnog relativizma gdje sve ima cijenu, a ništa vrijednost. U nastavku ću navesti samo neke primjere, a započet ću s aktualnom Ultrom...
Promotori i sljedbenici zaglušujuće glazbe
Političari na vlasti i mediji godinama prenose istu poruku da su Ultra festival u Splitu ili Zrće na Pagu ‘nezaobilazne destinacije’ koje na najbolji način promoviraju naš turizam. Oni su dio propagande s veličanjem "najzabave" u Dalmaciji, dnevno-noćnih partyja elektroničke glazbe i bizarnih zabava. I dok se javnost terorizira sa "zvučnim" DJ imenima na tim "festivalima", nestadoše osvrti na Thompsonov koncert, tradicionalne fešte u Dalmaciji, Omiški festival s prvoklasnim a cappella muziciranjem....
Dominantan pristup u opisu Ultre je tretiranje bizarnosti kao superzabave, a cilj je rušenje kršćanskih vrjednota. S tog motrišta šalje se poruka da je zabava bolja što su alkohol i droga dostupniji... Formula je: "Što otkačenije to bolje!" Uz tehno ritam ide zaglušujuće - zatupljujući ritam. Za tu vrstu "glazbe" ide tabletica ecstasyja (i) za nepunoljetne osobe. Glamur je prepoznatljiv u galami i gomili, a režirana zabava potiče totalnu otkačenost, golotinju, kičeraj, ...
Ministri turizma godinama, a koji su članovi vladajuće demokršćanske partije (!), zajedno s vlasnicima medija, ULTRAorganizatorima festivala ne remete uhodani biznis. Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija nedavno je dala skandaloznu izjavu da Ultra "festival obogaćuje kulturnu ponudu Hrvatske".
Činjenica je da je digitalna ili elektronička glazbu postala globalni fenomen, ali ona po mom mišljenju nije glazba. Raditi na računalima i stvarati takvu glazbu a nemati sluha, glazbene kompetencije, ne znati svirati niti jedan instrument i to nazivati umjetničkim izričajem ili kulturnim fenomenom je vrijeđanje zdrave pameti. Ne samo to, nego i DJ-evi postaju mega zvijezde u techno klubovima, a što se može tretirati kao jedan oblik bizarnosti u svijetu glazbe. Takvi tipovi se percipiraju kao glavni zabavljači i svirači na zabavama. Oni putem audio inženjeringa manipuliraju ranijim raznim snimkama zvukova mijenjajući im frekvencije. I ovo se uklapa s izjavom ministrice da se s takvim zabavama obogaćuje hrvatska kulturna ponuda. Obratno, tako se potire glazbeno i umjetničko stvaralaštvo, tradicija, autohtona glazba... Međutim, činjenica je da zaglušujuća buka već dugo "stanuje" u lokalnim kafićima te je postala noćna mora za stanovnike kamene Dalmacije.
Novinar Bože V. Žigo je davno u ironiji predlagao da bi dalmatinske priobalne gradiće trebalo "prenijeti iza brda pa bi oslobodili prostor autima i apartmanima. Maestro Ljubo Stipišić Delmata, za života, je izjavio: "Odričem se, Splite, tebe!"
Medijska blokada Festivala mladih u Međugorju
Javnost se terorizira isključivo afirmativnim prikazom zabava na Zrću ili Ultri. S druge strane, svakog ljeta se iz (najmanje) četrdesetak država svijeta održava Međunarodni festival mladih u Međugorju. Tamo se njeguju kršćanske vrijednosti, dijametralno suprotno od antikršćanske Ultre. Fra. Ante Vučković svojevremeno se osvrnuo se na razlike okupljanja mladih dviju destinacija. "Da sam novinar, otišao bih na Ultru u Split i na Mladifest u Međugorju te usporedio FESTIVALšto se događa na jednom mjestu, a što na drugom. Pitao bih mlade što ih okuplja, što ih drži zajedno, koji su rezultati na kraju dana, na kraju programa. Za Ultru nitko ne postavlja pitanje zašto se tamo mladi okupljaju, kao da je to po sebi razumljivo, a postavlja se za Međugorje, kao da je to neobično... "
Moralno koloniziranje i manipulacija ukusima
Trebamo zaustaviti moralno koloniziranje Hrvatske s nametnutim i perfidnim bizarnostima kao poželjnom stilu života. Protagonisti televizijskih reality show-programa znaju da bizarni sadržaji privlače više pozornosti od obrazovnih i informativnih i zabavnih sadržaja. Najperfidniji je način manipuliranja djecom i mladima preko tzv. reality show-programa, a koji su primjer "psihološkog kanibalizama" (Goran Dodig). U njima se potiče razvrat, nasilje, opijanje i striptiz-kultura. Producenti zadovoljno trljaju ruke. U "Trenutku istine" jedan sudionik pred javnošću otkriva priznanje vlastite supruge kako ona ima porno uradak s drugim. Tamo se postavljaju bizarna pitanja: "Bi li imao istovremeno odnose s djevojkom i njezinom najboljom prijateljicom?", "Jeste li ikada pomislili da se nekome od vaših prijatelja dogodi zlo?", "Bi li primijenio silu da bi ostvario spolni odnos?"... Sudionici koji pozitivno odgovore pljeskom dobivaju gromoglasno odobravanje publike. Ovi trendovi su temelj marketinških strategija. Manipulacija ukusima je primjer strategije bizarnih zabava.
Filip Budeikin iz Rusije je svojom opskurnom igrom Blue Whale (Plavi kit) navodio tinejdžere na suicid. Priznavši svoj morbidni čin otkriva da su njegove žrtve „biološki otpad“ i da on na taj način „čisti društvo“ od labilnih osoba. Nekoliko mjeseci nakon njegova pritvaranja dobiva hrpu pisama podrške obožavateljica
Bizarni primjeri u listovima za mlade
Listovi za tinejdžere sugeriraju promiču hedonistički koncept života, Uredništva tih mrežnih listova za tinejdžere tvrde da teen časopisinjihove čitatelje najviše zanimaju poznata lica, moda i pitanja seksualnosti, pa odatle brojne rubrike, kako ostvariti seksualne veze, lude provode... Nameću unisone sadržaje, a onda ih plasiraju kao želje i potrebe mladih.
Od talijanskih časopisa za tinejdžere najpoznatiji su Young 18 i Top Girl. Udarne su teme su moda, seks, "pikanterije" iz svijeta estrade... U rubrici "Testovi" postavljaju pitanje: "Kojemu tipu ljubavnice ili zvijezde najviše odgovaraš?" U njemačkom časopisu Bravo u daje se bizarni savjet: "Kojemu tipu mobitela pripadaš?" Odvratan je to primjer kada se stvarima daje smisao, a mlade depersonalizira.
Bizaran je podatak da u SAD-u i Njemačkoj svaki treći odnosno četvrti tinejdžer poželi od roditelja kao poklon "za 18. rođendan plastičnu operaciju (povećanje grudi, stavljanje silikona u usne, stražnjicu...). Maloljetni nasilnici homogeniziraju se u diskreditiranju drugih i drukčijih. Trendovske postaju snimke na kojima mrtvi pijani “dilaju” vršnjacima morbidne videozapise, penju se na vagone vlakova sve da bi širili svoju “slavu”. Ponašaju se po matrici "Gdje je krvi tu si prvi!" Bizarnostima se ne vidi kraja.
Zaključno
Forsiranje bizarnosti je dio strategije radikalnog moralnog relativizma gdje sve ima cijenu, a ništa vrijednost. Ministri turizma, članovi vladajuće demokršćanske partije, turističkih zajednica, vlasnici medija s organizatorima bizarnih zabava ne remete uhodani biznis. Isti potkopavaju naš kulturni identitet i tradicionalne fešte u Dalmaciji.
dr. sc. Zlatko Miliša prof./hkv.hr