Udruge koje od Plenkovića traže progon ‘ustaša’ povezane su s Možemo i SDP-om

Pin It

Tek što se zagrebe po površini, jasno je kako se radi o političkom napadu i ideološkom ratu protiv vrijednosti većine građana Republike Hrvatske, dok se istovremeno od demokratske vlasti traži da usvoji narativ uskog kruga dobro financiranih udruga koje ne skrivaju simpatije prema bivšem komunističkom režimu.

Nakon koncerta na Hipodromu na kojem je Marko Perković Thompson izveo svoju budnicu iz Domovinskog rata – Čavoglave – lijeve udruge civilnog društva reagirale su priopćenjem upućenom Vladi i predsjedniku Sabora Republike Hrvatske. Izrazili su zabrinutost zbog „legitimacije i normalizacije povijesnog revizionizma i ustaške ideologije“. O kojim se udrugama radi, tko u njima djeluje i kojim se ideologijama vode?

Više od 20 organizacija civilnog društva zabrinuto je za ustaštvo u Hrvatskoj koje ne postoji već više od 80 godina.

U roku od šest mjeseci, udruge od vlasti traže izmjene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira kojima bi se jasno zabranilo isticanje ustaških simbola i pozdrava. U dugoročnim zahtjevima ističu potrebu za uvođenjem građanskog odgoja u škole, reviziju kurikuluma povijesti i ujednačavanje sudske prakse u procesuiranju ustaške simbolike.

Zatražili su i javnu objavu svih troškova službi koje su djelovale tijekom koncerta na Hipodromu.

Na popisu 29 udruga koje šire paniku, prije svega neutemeljene narative i smiješne konstrukcije koje podsjećaju na priopćenja SUBNOR-a iz 1980-ih, nalazimo dobro poznate udruge povezane s Možemo i SDP-om, te bliske političkim programima tih stranaka.

To su: Antifašistička liga RH, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek, Centar za mirovne studije, CGI Poreč, CESI, CROSOL, Delfin, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Dugine obitelji, Gong, Inicijativa mladih za ljudska prava, KolekTIRV, PaRiter, Projekt građanskih prava Sisak, Status M, Udruga Sofija, Udruga Iskorak, Udruga Lukjernica, Udruga Feniks Split, Udruga Ludruga, Udruga Susret, Udruga za psihosocijalnu pomoć “Susret”, Ustanova Politike nenasilja, Udruga za promicanje dobrog upravljanja i rada Pomak, Udruga, Zelena Istra, Ženska soba i Životna linija.

‘Antifašističke’ udruge

Na abecednom popisu, prvo nailazimo na „Antifašističku liga RH“ koju vodi Zoran Pusić, simpatizer jugoslavenskog komunističkog režima te zločinca i diktatora Josipa Broza Tita.

Ligu čini niz organizacija koje glorificiraju komunistički režim i takozvanu „Narodnooslobodilačku borbu“. To su: Srpsko narodno vijeće Milorada Pupovca, Savez antifašističkih boraca i antifašista RH Franje Habulina, Kuća ljudskih prava Zagreb, Mlade antifašistkinje i antifašisti Zagreba, Centar za mirovne studije u kojem su radili Sandra Benčić i Gordan Bosanac, feministička udruga B.a.B.e., Savez društava Josip Broz Tito, Documenta i mnoge romske i židovske udruge koje simpatiziraju jugoslavenski režim.

Udruge koje skrivaju ideologiju iza humanitarnog rada

Mnoge udruge s popisa povezane su sa strankom Možemo, te primaju novac iz javnih proračuna, lokalnog i državnog. Dakle, financira ih i Vlada RH.

Neke udruge svojim imenom ne otkrivaju kako se bave i ustaštvom i „fašizacijom“ Hrvatske, pa se stoga postavlja pitanje što rade na popisu: Ženska soba, Udruga za psihosocijalnu pomoć “Susret” te Udruga za promicanje dobrog upravljanja i rada Pomak? Naime, često se pod krinkom humanitarnog rada, zaštite žena i ranjivih skupina skriva – ideologija.

Primjerice, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek udruga je koja sudjeluje u feminističkim „noćnim marševima“ za Međunarodni dan žena.

Čelnica Ženske sobe Maja Mamula bavi se „rodno uvjetovanim nasiljem“. Po struci je psihologinja, identificira se i kao aktivistica i feministica. Povezana je s Centrom za ženske studije koji je osnivala Rada Borić. Surađivala je i s ideološki obojenim Europskim institutom za rodnu ravnopravnost.

Udruga Feniks Split bavi se socijalno ugroženim građanima, međuljudskim odnosima i osobama s mentalnim teškoćama. Kako su završili na popisu koji se bavi ustašama? Isto pitanje možemo postaviti i za Udrugu za psihosocijalnu pomoć ‘Susret’.

LGBT udruge

Na popisu udruga zabrinutih za ustaštvo u Republici Hrvatskoj nalazi se niz LGBT udruga. Udruga Dugine obitelji povezana je s Možemo, prima novac od gradske vlasti, ali i od države. Prvenstveno se bavi „LGBT pravima“, s naglaskom na lobiranje za usvajanje djece od strane istospolnih parova. Udruga, kao i ostale s popisa, krši Ustav Republike Hrvatske ne priznajući ustavnu definiciju braka. Čelnik udruge Daniel Martinović blizak je Sandri Benčić i Dariju Juričanu, koji također za svoju udrugu prima gradski novac.

Udruga CGI Poreč organizira „Homo fešte“, a pamtimo ju po napadima na portal Narod.hr i neuspješnom lobiranju kod Vijeća za elektorničke medije da se novinare Naroda kazni i „preodgoji“ po pravilima LGBT ideologije.

Uz CGI, taj zahtjev potpisala je još 31 udruga

CESI je udruga koja nastoji u škole implementirati i nametnuti svoj djeci „seksualni odgoj“, lišen bilo kakvih moralnih i vjerskih elemenata, čemu se protivi većina roditelja. Na tom tragu je i udruga Status M koja godinama lobira kod Možemo da se u zagrebačke škole „hitno“ uvede „seksualna edukacija“.

PaRiter iz Rijeke također ulazi u škole i djeci nameće LGBT ideologiju, a jedan od najvažnijih projekata udruge je „Festival menstruacije“. Ovogodišnja tema festivala su „Vještice“. Udruga ima i portal „Hopa Cupa“ za djecu i mlade gdje ih se poučava kako prakticirati seksualni odnos, koju kontracepciju koristiti ili kako pripremiti anus za analni seks.

Uz LGBT udrugu Iskorak za koju je radio Gordan Bosanac iz Možemo, na popisu je i KolekTIRV, „trans“ udruga koja lobira kod vlasti za „promjene spola“ o trošku poreznih obveznika. Udrugu je osnovala Noah Kraljević, bivša vijećnica Možemo poznata iz afere Zambija.

Koje su udruge s popisa povezane s Možemo?

Udruga U ime obitelji krajem svibnja ove godine objavila je „Izvješće o dodjeli proračunskih sredstava Grada Zagreba udrugama povezanim sa strankom Možemo u 2024. godini“ gdje je pobrojano 108 udruga koje su izravno povezane s vrhom stranke i članovima stranke, te su njihovi članovi simpatizeri i glasači Tomislava Tomaševića.

S ovog popisa udruga zabrinutih za “ustašizaciju” Hrvatske, udruge povezane s Možemo koje primaju gradski novac su: Centar za mirovne studije, CROSOL, Documenta – Centar za suočavanje s prošlošću, Dugine obitelji, Gong, KolekTIRV, Status M, Udruga Sofija i Udruga Iskorak. Unutar Antifašističke lige također ima udruga povezanih s Možemo, a i sam Zoran Pusić blizak je stranci, štoviše, bio je član inicijativnog odbora neokomunističke stranke Nova ljevica u kojoj su ključne uloge imale Ivana Kekin i Rada Borić.

Udruga Gong voli se predstavljati kao neovisan promatrač izbora i demokratskih procesa u Hrvatskoj. Međutim, još 2013. za vrijeme referenduma o braku otvoreno se svrstala na stranu „Protiv“. Bivši čelnik udruge Dragan Zelić postao je izvršni tajnik SDP-a. U novije vrijeme, udruga je branila Ivanu Kekin pred predsjedničke izbore. Od gradske vlasti Možemo, Gong je krajem 2024. primio gotovo 30.000 eura.

Documenta

Posebno treba istaknuti udrugu Documenta koju vodi Vesna Teršelič. U Upravnom odboru sjedi povjesničar Hrvoje Klasić, poklonik lika i djela Josipa Broza Tita. Od gradske vlasti Documenta prima novac za svoje projekte vezane uz partizane koje predstavlja kao heroje, dok s druge strane hrvatske branitelje i hrvatsko društvo u cjelini „suočava s prošlošću“.

Udruga svake godine pred obljetnicu „Oluje“ potencira narativ da je operacija obilježena zločinima i progonom srpskog stanovništva. Često ulazi u polemike s ravnateljem Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Antom Nazorom koji vodi znanstvenu instituciju u kojoj povjesničari dokumentiraju razdoblje Domovinskog rata.

‘Antifašistički’ progon neistomišljenika

Tek što se zagrebe po površini, jasno je kako se radi o političkom napadu i ideološkom ratu protiv vrijednosti većine građana Republike Hrvatske, dok se istovremeno od demokratske vlasti traži da usvoji narativ uskog kruga dobro financiranih udruga koje ne skrivaju simpatije prema bivšem komunističkom režimu.

U ime slobode i demokracije, udruge s ovog popisa traže progon neistomišljenika, uvođenje verbalnog delikta i nametanje “vrijednosti” mitskog antifašizma.

narod.hr