Nakon sastanka s Trumpom u Vatikanu zaboravili europske amandmane, a Zelenski odustaje od Krima
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 30 Travanj 2025 11:05
Kao što su stručnjaci za čitanje s usana dešifrirali, Trump je zapravo izbacio Emmanuela Macrona sa sastanka sa Zelenskim. Kao rezultat toga, predsjednici Ukrajine i Sjedinjenih Država komunicirali su licem u lice bez treće strane. To je također vrlo indikativno i može značiti da Trump nije baš zadovoljan ulogom koju Macron igra u pregovaračkom procesu, promovirajući agendu zapadne “ratne strane”.
Jučer smo objavili našu analizu o sudbini pregovaračkog procesa oko postizanja primirja u ukrajinskom ratu, u kojoj smo se, između ostalog dotakli i 15-minutnog sastanka američkog predsjednika Donalda Trumpa i ukrajinskog čelnika Volodimira Zelenskog u Bazilici svetog Petra u Vatikanu, uoči pogrebne ceremonije za preminulog papu Franju.
Na istu temu, i sa zanimljivim opservacijama, osvrnuo se i ukrajinski medij Strana čiji tekst prenosimo u cijelosti.
Nakon kratkog, ali sada već poznatog susreta Volodimira Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa prije papinog sprovoda, već su dane izjave svih sudionika u pregovaračkom procesu, koje daju ideju o smjeru u kojem se on razvija.
Svi zaboravili na amandmane Zelenskog i Europe na Trumpov mirovni plan
1. Nakon sastanka u Vatikanu, gotovo nitko se ne sjeća amandmana koje su Zelenski i Europljani predložili Trumpovom mirovnom planu . Sam Trump nije pokazao spremnost da promijeni ovaj plan. Naprotiv: ponavlja svoje glavne teze iznova i iznova. Štoviše, čak je izjavio da je Zelenski već pristao “odustati od Krima”, te općenito, po Trumpovom mišljenju, ukrajinski predsjednik sada “želi sklopiti dogovor” te je postao “smireniji” nakon svađe u Ovalnom uredu, budući da je “razumio sliku”.
To jest, očito je Zelenski obećao da će na sastanku prihvatiti Trumpov mirovni plan. Zelenskijeva fraza “Volio bih da to učiniš, ali ne ovako”, koju su pročitali stručnjaci za čitanje s usana, može se protumačiti kao pristanak, ali samo pod uvjetom da se razmisli o tome kako dati pristanak kako situacija ne bi izgledala previše sramotno za Kijev. To ne znači da su Zelenski i Europljani odustali od pokušaja da nekako prilagode Trumpov plan – na primjer, da iz njega uklone američko priznanje ruskog statusa Krima, protiv čega se nastavlja kampanja u zapadnim medijima i među republikanskim kongresmenima. Međutim, to će sada biti još teže učiniti nego prije. Također je značajno da su komentari Zelenskog i njegove pratnje o Trumpu sada isključivo pozitivni. Tako je Andrej Jermak istaknuo „važan rezultat“ postignut američkim posredovanjem u pomirenju Konga i Ruande.
2. Nakon Zelenskog sastanka s Trumpom, ukrajinski premijer Denys Šmyhal najavio je napredak u pregovorima o sporazumu o resursima, čije je potpisivanje jedan od glavnih uvjeta za Trumpa.
3. Kao što su stručnjaci za čitanje s usana dešifrirali, Trump je zapravo izbacio Emmanuela Macrona sa sastanka sa Zelenskim. Kao rezultat toga, predsjednici Ukrajine i Sjedinjenih Država komunicirali su licem u lice bez treće strane. To je također vrlo indikativno i može značiti da Trump nije baš zadovoljan ulogom koju Macron igra u pregovaračkom procesu, promovirajući agendu zapadne “ratne strane”.
4. Kritika Vladimira Putina u vezi s granatiranjem, koju je Trump nekoliko puta ponovio posljednjih dana, namijenjena je ne toliko Ruskoj Federaciji koliko Zelenskom i američkoj publici. Trump Amerikancima pokazuje da pregovara s pozicije snage, čime odbacuje optužbe da čini previše ustupaka Putinu i da ga ne kritizira. Čini se da Zelenskom daje do znanja da je pod njegovom zaštitom i stoga ga neće prevariti ni nakon dogovora.
Anabela Jelenčić/geopolitika.news