Zadnji komentari

Sunić o Trumpovim pretenzijama: Zašto Kanada ne dopusti suverenost Quebecu?

Pin It

Sunić za Direktno: Ovo je tek početak vrlo ozbiljnih promjena u Americi,  sustav koji je radio protiv Trumpa ne može dalje

“Ako Kanada toliko inzistira na suverenitetu u odnosu na SAD, zašto onda ne dopusti suverenost Quebecu? To je regija veličine kao tri Francuske, a svi stanovnici govore i engleski i francuski, dok većina anglosaksonskih Kanađana ne zna francuski. Zar nije to licemjerno?”, upitao je.

Vanjskopolitički analitičar prof. Tomislav Sunić komentirao je aktualne političke napetosti između SAD-a i Kanade nakon izbora u toj zemlji i izjava Donalda Trumpa o “pripojenju Kanade kao 51. američke savezne države”.

Bitnih razlika između kanadskih liberala i konzervativaca nema. Svi su oni zapravo ljuti na Trumpa zbog njegovih izjava da bi se Kanada trebala pripojiti SAD-u. No Kanada ne igra značajnu ulogu u američkoj sigurnosnoj i ekonomskoj politici, kazao je Tomislav Sunić u Studiju 4 HTV-a.

Podsjetio je kako Kanada ima deset puta manje stanovnika i deset puta manji BDP od SAD-a. U tom kontekstu, Trumpova izjava o ukidanju carina ako Kanada postane američka savezna država ima određenu logiku, smatra Sunić.

Slučaj Quebeca i pitanje suverenosti

Sunić je posebnu pozornost posvetio pitanju Quebeca.

“Ako Kanada toliko inzistira na suverenitetu u odnosu na SAD, zašto onda ne dopusti suverenost Quebecu? To je regija veličine kao tri Francuske, a svi stanovnici govore i engleski i francuski, dok većina anglosaksonskih Kanađana ne zna francuski. Zar nije to licemjerno?”, upitao je.

Govoreći o mogućnosti da Trump iskoristi razlike unutar Kanade za svoje političke ciljeve, dodao je: “Ako Trump želi destabilizirati Kanadu i pripojiti je SAD-u, igra na kartu frankofonog Quebeca bila bi mu vrlo korisna.

Čiji je Krim?

Na pitanje o Krimu i navodnoj ulozi Trumpa u prisili Zelenskog da ga preda Rusiji, Sunić je bio izravan:

“Krim je povijesno ruski. To je činjenica, bez obzira na pravne akrobacije. Godine 1856. i Francuska i Engleska ratovale su protiv Rusije na Krimu, zajedno s Osmanskim Carstvom. Krim je većinski ruski i bio je dio Sovjetskog Saveza. Ne vidim kako bi Zelenski, ma koliko bio dobar trgovac, mogao vratiti Krim Ukrajini”.

Sunić dodaje kako je slična situacija i s Donbasom i Luhanskom.

“Riječ je o rusofonskim područjima. Ako ćemo poštovati volju stanovništva, onda moramo priznati da ta područja prirodno gravitiraju prema Rusiji. Umjetne granice poput onih koje je definirala Badinterova komisija ne znače nužno i trajnu političku stvarnost”, kazao je.

O Trumpovoj politici

Komentirao je ekonomske posljedice Trumpove politike.

“U američkoj javnosti postoji puno dezinformacija. Cijene su eventualno porasle 2%, dok su za vrijeme Bidena skakale i do 20%. Što se tiče trgovina, mnogi artikli u SAD-u jeftiniji su nego kod nas, unatoč tomu što Amerika nema PDV poput europskih država”, istaknuo je

Istaknuo je da većina Amerikanaca i dalje podržava Trumpovu politiku prema ilegalnim migrantima. Komentirao je najave Trumpove administracije da će deportirati strane studente zbog propalestinskih stajališta.

“Mnogi od tih studenata dolaze iz represivnih država. Pitanje je bi li u svojim zemljama mogli tako otvoreno kritizirati vlast ili zagovarati osjetljive teme. Pravo na slobodu govora nije univerzalno, već privilegij koju mnogi uzimaju zdravo za gotovo”, kazao je.

Dodao je da postoji i velik broj američkih studenata, osobito na istočnoj i zapadnoj obali, koji imaju lijeve stavove i podržavaju iste uzroke, što situaciju dodatno komplicira.

Sunić je zaključio kako u SAD-u “u praksi, Vrhovni sud i niži sudovi prečesto donose političke odluke koje bi trebale pripadati izabranim dužnosnicima”.

“Ljudi su birali Trumpa, a ne suce. Taj paradoks liberalne demokracije postaje sve izraženiji”, poručio je.

narod.hr