HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Nikada se nisam služila baš tim oslovljavanjem ženskoga bića jer ovaj nastavak -ićka ima pomalo prostački istočnjački zvuk oko kojega smo se svojevremeno sporili na jednoj „Croatii redivivi“. Neki su taj oblik branili i jasno zastupali jugoslovenizam u jezičnoj politici, a mi neki smo bili za oblike koji su tradicionalniji i pristojniji na način da se prema ocu ili mužu oslovljava s Peovićeva.

EKSHUMACIJA ZA BUDUĆNOST Prizorište suočavanja s istinom - Glas Koncila

Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata91. (UHBDR91.) predložila je Vladi RH da se 23. kolovoza u Hrvatskoj proglasi Danom nacionalne žalosti. Tog dana bit će održan dostojanstveni ukop  814 osoba čiji su posmrtni ostaci izvađeni iz jame Jazovka, a koje su bez suda i suđenja pretežno nakon Drugog svjetskog rata na  najokrutnije načini ubili Titovi partizani i komunisti

Grad Zagreb na čelu s Tomaševićem i Ministarstvo kulture i medija Obuljen Koržinek (Demokršćani) uz Europsku uniju glavni su financijeri udruga koje se bave proizvodnjom kulturnog smeća čiji su autori netalentirani i duhovno siromašni te slijedom toga i sviraju na smeću, izlažu smeće, izvrću se po podu, cvile, sikću, režu se nožem, skidaju goli, pljuju na ogledalo i plešu poput opsjednutih osoba.

Razgovor s novinarom i publicistom Josipom Jovićem

Razgovarali smo s Josipom Jovićem, novinarom i publicistom, o rezultatima nedavno održanih lokalnih izbora, stanju na hrvatskoj političkoj sceni, ulozi predsjednika Republike te dubinskim uzrocima sve izraženijeg nepovjerenja građana u političke procese.

Marko Perković Thompson već godinama izaziva snažne reakcije u javnosti, no rijetko tko se ozbiljno bavi analizom njegove glazbe. Danas donosimo cjelovitu dekonstrukciju mita koji je nastao oko njegovog stvaralaštva, posebno među onima koji se vole nazivati glazbenim znalcima s lijevog spektra.

Mislila sam da neću više, ali moram. Iako je manje-više sve rečeno o koncertu Marka Perkovića Thompsona na Hipodromu, ostalo je tek nekoliko dana do subote. Subote do koje ‘hrvatski’ ljevičari odbrojavaju s većim žarom nego kad čekaju Novu godinu. No, možda su neki zaboravili da je ova subota ujedno i prva u mjesecu. To znači da će za ‘hrvatske’ ljevičare ona biti dvostruki dan žalosti:

Kod Spomen obilježja u šumi Brezovica kod Siska održana je u nedjelju ovogodišnja proslava navodnog antifašističkog ustanka. Nazočne su bile viđenije antifašističke posvuduše, od Stipe Mesića sa štapom, preko bjeloglave Kosorice do krivoustog Senfa, a od triju nam predsjednika tek izaslanstva.

Premijer Andrej Plenković u srijedu je potvrdio da šef DP-a Ivan Penava neće ići u Vladu već će ostati potpredsjednik Hrvatskog sabora te će voditi povjerenstvo koje će se baviti žrtvama nakon 2. svjetskog rata, a u Vladi će i dalje ostati ministri iz kvote DP-a.

Glasači DP-a napali i izvrijeđali Penavu na Facebooku. "Foteljaški pokret,  obraz đon" - Index.hr

Licemjerje, najlakša riječ za opisati Ivana Penavu. Sada će osim saborske plaće dobivati i naknadu za mjesto predsjednika Povjerenstva za zločine nakon Drugog svjetskog rata. Čovjek koji priča o žrtvama komunističkog režima u poraću i nakon poraća, o Bleiburgu na kojem nikada nije bio, o Jami Jazovku za koju ne zna gdje je, ali zna za Brezovicu i ne smeta mu.

Bosanac

Prošlo je nešto više od godinu dana otkako je Ivana Kekin Gordanu Bosancu prepustila mjesto u Europskom parlamentu. Čime se u protekloj godini u Bruxellesu bavio najpoznatiji (hrvatski) homoseksualac iz redova Možemo? Koje teme otvara Bosanac i koga zbilja predstavlja u glavnom gradu Europske unije?

Novomu njemačkom kancelaru Merzu u startu je oslabljena politička moć

Pin It

Matthias Junge - Dussmann Group | LinkedIn

Od novoga njemačkog kancelara Friedricha Merza i Njemačka i Europa očekivale su vodstvo u teškim vremenima. Odbivši potvrditi njegovo imenovanje u Bundestagu u prvome krugu glasovanja, ‘njegova‘ vladajuća koalicija CDU/CSU – SPD vezala mu je ruke i prije početka mandata.

Zbog tajnosti glasovanja ostaje nepoznato kojih mu je to osamnaestero članova dogovorene vladajuće koalicije uskratilo glasove. No poslali su poruku spremnosti na neposluh novoj vladi, oslabivši u startu Merzovu političku moć. U ponovljenome glasovanju izabran je za kancelara, no pratit će ga poniženje prvoga kruga.

Vrhunac dvodesetljetnog procesa

Umjesto novog vođe koji je posjetima Parizu, Varšavi i Bruxellesu planirao odmah poslati snažnu poruku nove njemačke proeuropske politike koja će obnoviti vajmarski obrambeno-politički trokut Njemačka – Francuska – Poljska i unijeti novu dinamiku u razvoj EU, u nastupne je posjete stigao poniženi kancelar upitne moći i roka trajanja. Među njegovim vanjskopolitičkim prioritetima (i dalje) je snaženje njemačke pozicije u Europi, jačanje europske obrambene moći u sklopu NATO-a, neupitna predanost transatlantskoj suradnji, nastavak potpore Ukrajini.

Kad je o Njemačkoj riječ, u prvom je planu snaženje gospodarstva, napuštanje radikalno zelenih politika i nadasve zaustavljanje nekontroliranih ilegalnih imigracija. Dakle, riječ je politici koja bi nakon napuštanja projekta globalističkog merkelliberalizma očekivano trebala postati novi njemački i europski mainstream i koja bi omogućila resetiranje Njemačke i Europe bez drastičnih potresa i kaosa.

Zbog čega je onda tih osamnaestero neposlušnih u prvome krugu imalo potrebu poniziti ga i priprijetiti Njemačkoj ozbiljnom političkom krizom? Merzovo sramoćenje u Bundestagu samo je vrhunac (ili posljednja epizoda) procesa koji u različitim oblicima traje već dvadesetak godina: otkako ga je tada nova čelnica CDU-a Angela Merkel praktički protjerala iz politike – usprkos tomu (ili upravo zato) što je slovio kao predestinirani nasljednik Helmuta Kohla. No nije posrijedi samo trajna osobna nesnošljivost, riječ je i o dvama posve različitim političkim profilima: Merz je konzervativac proameričke orijentacije, Merkel će ostati upamćena po tome što je Njemačku i Europu učinila energetski ovisnima o Rusiji. Prekidajući uspješnu karijeru u svijetu financija, Merz se odlučio vratiti u politiku nakon što je Merkel najavila povlačenje. Vratio se kao oštar kritičar njezine imigrantske politike, kriveći je za uspon AfD-a i kao kritičar radikalnih zelenih politika. Merkel ga je dvaput zaustavila u utrci za šefa stranke namećući svoje pulene i jednom u pokušaju kandidature za kancelara.

‘Balvani‘ na svakom koraku

Politički razvoj pokazao je da je Merz imao pravo, ali Merkel je ostavila duboko nasljeđe, uključujući ono u njemačkoj dubokoj državi. Gotovo je naučila Njemačku da može funkcionirati bez izbora. Ili barem bez obzira na izborne rezultate. Merzov projekt promjena za tu je (neizabranu) strukturu moći postao problem. Problem gubitka moći. Zato se susreće s bundestag‘balvanima‘ na svakom koraku. Samo nekoliko najočitijih: najprije je optužen da bi mogao surađivati s krajnje desnim AfD-om. Zatim su ga natjerali da se unaprijed odrekne te suradnje.

U oba slučaja padao mu je predizborni rejting. U iznuđenoj koaliciji s SPD-om, velikim gubitnikom izbora, morao se odreći zahtjeva za financijsku disciplinu i pristati na nova zaduživanja, a zbog jednokratne potpore Zelenih morao je uključiti dio njihovih politika. Stavljen je, zapravo, između čekića i nakovnja. Čekić je AfD, koji je u međuvremenu postao vodeća stranka u državi, a nakovanj stara struktura Angele Merkel. Kao šlag na tortu došao je zahtjev njemačke unutarnje kontraobavještajne službe (BfV-a) da se AfD, nakon što je postao vodeća stranka u državi, proglasi ‘dokazano ekstremističkom organizacijom‘ (!).

Ne ulazeći u meritum spora, u državi s demokracijom​ koja funkcionira takav BfV bio bi raspušten – jer ili nije uspio zaštititi državu od ‘dokazano ekstremističke organizacije‘ dok ona nije narasla do prve stranke u državi ili se bavi nedopustivim političkim manipulacijama. No novi kancelar u tome je nemoćan. Trumpova mu administracija ne pomaže otvorenom potporom AfD-u iako su njezine dijagnoze o manjkavoj njemačkoj demokraciji u osnovi točne. U takvim okolnostima kancelar Merz ima dva loša izbora: odreći se svoga programa ili se pomiriti s kratkotrajnim mandatom. Glasine da bi se Angela Merkel željela vratiti kao spasiteljica možda i nisu sasvim bez osnova.

Višnja Starešina

Lider/hkv.hr

Login Form