Iako je Europski sud protiv zabrane petokrake u Hrvatskoj se može zabraniti
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 05 Svibanj 2025 18:59
Ta odredba pada u vodu za zabranu u Hrvatskoj jer su okolnosti zbog kojih bi se tražila zabrana potpuno drugačije od okolnosti u Mađarskoj. Naime na Hrvatsku je izvršena brutalna agresija upravo s tim znakom na uniformama vojske koja je izvršila agresiju i pod tim znakom su izvršeni broji ratni zločini u Hrvatskoj.
Iako je Mađarska zakonom zabranila isticanje petokrake, Europski sud za ljudska prava poništio je takvu presudu s opravdanjem da je riječ o kršenju slobode izražavanja. Obrazlažući tu odluku, sud je priznao da su kršenja ljudskih prava u komunizmu diskreditirala petokraku. Upozorio je, međutim, da se sloboda izražavanja može ograničiti samo u “posebnim, jasno definiranim okolnostima”.
Ta odredba pada u vodu za zabranu u Hrvatskoj jer su okolnosti zbog kojih bi se tražila zabrana potpuno drugačije od okolnosti u Mađarskoj. Naime na Hrvatsku je izvršena brutalna agresija upravo s tim znakom na uniformama vojske koja je izvršila agresiju i pod tim znakom su izvršeni broji ratni zločini u Hrvatskoj.
U presudi od 3. veljače 2015. godine Međunarodni sud pravde je odbio kako tužbu Hrvatske, tako i protutužbu Srbije, no isto tako sud je konstatirao da su JNA i srpske snage počinile veliki broj ubojstava na većem broju lokacija u Hrvatskoj, u čemu su sistematično bili ciljani Hrvati. Koncentrirajući se na dokaze za pojedina mjesta, Sud je utvrdio postojanje zločine mučenja i seksualnog zlostavljanja koji su bili ciljani prema Hrvatima kao skupinama u Vukovaru (s naglaskom na događaje u Vukovarskoj bolnici te transfer na Ovčaru i Velepromet, a Sud se posebno osvrnuo na svjedočenje svjedoka koji je o ovim događajima svjedočio pred Sudom), Bapskoj, Tovarniku, Berku, Lovasu, Dalju, Voćinu, Đulovcu, Kninu (s posebnim osvrtom na mjesta u kojima su držani zarobljenici u bolnici u Kninu i u barakama JNA). U pogledu svih tih zločina, utvrđeno je da su izvršavani na sličan način u raznim dijelovima Hrvatske.
Osim toga, Rezolucija Vijeća Europe 1481 (2006) o potrebi međunarodne osude zločina totalitarnih komunističkih režima (engl. Resolution 1481 (2006) Need for international condemnation of crimes of totalitarian communist regimes) izdana 25. siječnja 2006. u Strasbourgu od parlamentarne skupštine Vijeća Europe koja snažno osuđuje zločine komunizma, snažno ide u prilog zakonskoj zabrani zvijezde petokrake.
Podsjećamo i na to da je 2007 . godine Zastupnički dom Hrvatskoga državnog sabora donio Deklaraciju o Domovinskom ratu
Zakonska zabrana zvijezde petokrake postavila bi pitanje opravdanosti postojanja i obilježavanja blagdana i obljetnica kao i financiranje udruga koje u svom nazivlju, memorandumima i žigovima imaju oznake pod kojima zu počinjeni zločini nad hrvatskim narodom od 1941 do 1995. godine.
Skupina hrvatskih intelektualaca, sveučilišnih profesora, publicista i novinara krenuti će vrlo brzo u organizaciju referenduma o zabrani jer se na drugačiji način simbol koji je nanio veliko zlo hrvatskom narodu ne može zabraniti, ali će zabranom istjerati na vjetrometinu javnosti mnogobrojne političke stranke i pojedince.