HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Određene su teme u hrvatskoj historiografiji ostavile dubok trag i izazvale prijeporna, nerijetko i nepomirljiva mišljenja. Nema pritom nikakve sumnje da problematika jasenovačkih logora – koja će u idućim tjednima ponovno doći u fokus medija i javnosti predstavlja jedan od – ključnih prijepora hrvatske historiografije koji i danas izaziva različite interpretacije.

Masakr djece u Brodu 2-8 svibnja 1992: Gađali su ih raketama i 'krmačama'…  - Braniteljski portal

Mnogi u Hrvatskoj nisu čuli za priču o Vedrani. Djevojčici čije su šiške uvijek nestašno padale iznad vedrih, toplih smeđih očiju. No, ako je tko i čuo za njezinu priču, malo ih je. Malo nas je. Nedovoljno. Do malo ušiju i očiju je doprla njezina žrtva. No, ovo nije priča samo o njoj.

Povjesničar i političar dr. Zlatko Hasanbegović uključio se u kampanju za grad Zagreb. Podsjeća da je već sudjelovao na zagrebačkim izborima te da je 2017. ostvario solidan rezultat.

Penava žestoko razočarao svoje glasače: Prekršio je najveće obećanje -  Otvoreno.hr

U demokratskim društvima, zakonom je zabranjeno korištenje javnih resursa u političke svrhe, no nažalost svjedočimo gruboj povredi tih načela. Aktualni gradonačelnik nastoji koristiti javne resurse za promidžbu vlastite političke opcije i kandidata, čime se krši izborne norme i narušava integritet grada i njegovih institucija.

Na hrvatskim grobljima uskoro više ne bi trebalo biti spomenika koji veličaju srpsku agresiju, Hrvatski sabor u srijedu je donio novi Zakon o grobljima koji predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. svibnja 1990. godine, a koji veličaju srpsku agresiju. 

Budimo ponosni: Tko je general Željko Glasnović, čovjek koji se napokon  suprotstavio Zoranu Pusiću? - Dnevno.hr

Željko Glasnović  u svom emotivnom izlaganju svjedoči o osobnim tragedijama i stradanjima kroz koje je prošla njegova obitelj zbog komunističkog progona. Ključna poruka njegova izlaganja je ustrajnost i borba za istinu, vjeru i domovinu, unatoč neizrecivim patnjama i gubicima.

NE IZLAZITE IZ ZAKLONA, TO JE ZAMKA… Priča o Josipu Culeju, redarstveniku  ubijenom u Borovu Selu

Pobunjeni hrvatski Srbi na današnji dan, 2. svibnja 1991. u zasjedi su dočekali hrvatske policajce i uslijedio je masakr. Brutalno iživljavanje i krvavi pokolj. Najstariji policajac imao je 36, a najmlađi tek 20 godina.

Vlast se ponovno bavi uređivanjem upravljanja poduzećima koje ima u svojem vlasništvu.

Ministar financija Marko Primorac najavio je kako će novi zakonski okvir o kojem ovaj tjedan raspravlja Sabor omogućiti transparentniji proces izbora članova nadzornih odbora u državnim poduzećima u kojima će najmanje 33 posto članova morati biti

Zubalo Rudolfa Perešina, fragmenti kostura koji su nakon 34 godine nađeni na vukovarskom smetlištu i spojeni s imenima, obitelji, uspomenama i grobom, potraga za američkim pilotom nakon 80 godina u Međimurju, preorano groblje hrvatskih vojnika na Mirogoju, vreće kostiju na Zavodu za sudsku medicinu koje čekaju, kosti koje čekaju na slovenskoj sudskoj medicini da ih pokupi netko iz Hrvatske…

Trump says he will pursue more executions after Biden commutes most of  federal death row | PBS News

Dana 2. travnja 2025., američki predsjednik Donald Trump proglasio je „Dan oslobođenja“ najavivši uvođenje opće carine od 10 posto na sav uvoz u Sjedinjene Države. Dodatno, Trump je povećao carine na robu iz pedeset i sedam trgovinskih partnera, obrazloživši ove mjere potrebom za ispravljanjem, kako je rekao, nepoštene trgovinske prakse i vraćanjem ravnoteže u trgovinsku bilancu SAD-a.

Ruska agresija na Ukrajinu svijet je vratila u razdoblje ravnoteže straha velesila

Pin It

Sjeverna Koreja: Nuklearni rat može izbiti svakog trena | Tuzlanski.ba

Devet država na svijetu raspolaže nuklearnim oružjem: SAD, Rusija, Kina, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo kao priznate nuklearne sile, a uz njih tu su još Indija, Pakistan, Izrael (koji nikada nije potvrdio posjedovanje arsenala) i Sjeverna Koreja. U određenom trenutku i Južnoafrička Republika razvila je nuklearno oružje, ali ga je kasnije uništila.

Smatra se da je i Iran vrlo blizu mogućnosti razvijanja ove vrste oružja.

Postoje i određeni međunarodni sporazumi o kontroli nuklearnog arsenala (doduše onaj o raketama kratkog i srednjeg dometa napušten je pred koju godinu), prije svega onoga strateške naravi. Opasnost proliferacije oružja za masovno uništenje ističe se kao jedan od ključnih ciljeva međunarodne sigurnosti. Pritom se kao posebno opasan scenarij nameće mogućnost da nedržavni akteri (recimo terorističke skupine) dođu u posjed nuklearnog oružja.

Hladni rat

Od početka rata u Ukrajini ponovno se stvara psihoza mogućega nuklearnog rata. Dijelom to je vezano uz postupke političara. Primjerice, nakon početka agresija na Ukrajinu Vladimir Putin naredio je stavljanje nuklearnih snaga na visok stupanj pripravnosti. Ili recentni primjer: "Washington će upotrijebiti cijeli niz američkih obrambenih kapaciteta za obranu naših saveznika, uključujući nuklearne, konvencionalne i raketne obrambene sposobnosti", rekla je zamjenica američkog državnog tajnika na sastanku s južnokorejskim i japanskim dužnosnicima prošloga tjedna. Političari, dakle, nedvojbeno sve ležernije šire nuklearnu retoriku, no sve je dijelom vezano i uz medije koji na širenju katastrofičarskih "click-bait" naslova i priča prikupljaju klikove. 

U vremenu hladnog rata, tijekom kubanske raketne krize (koja se odvijala pred pedeset godina) svijet se u jednome trenutku našao na rubu mogućega nuklearnog rata. Kriza je ipak završena sporazumom. Prevladao je razum. Kasnije se sve više širila svijest o tome kako je nuklearno oružje prije svega sredstvo odvraćanja pa može se reći i obrambena vrsta oružja. Nuklearni potencijali SAD-a i Rusije u vremenu hladnoga rata na neki su način, zbog "ravnoteže strah"“, predstavljali ograničavajući i racionalizirajući faktor za potencijalni vojni sukob dviju supersila.

Činjenica da bi između nuklearnih sila moglo doći do nuklearnog rata sprječavala ih je da uđu i u konvencionalni rat. Mogućnost uzajamnoga uništenja (u nuklearnom ratu nema pobjednika) učinila je ideju nuklearnoga rata nezamislivom, nakon čega su uslijedili pregovori oko kontrole nuklearnoga naoružanja i njegovoga ograničenja. Na žalost, ratovi su se često vodili preko drugih država (tzv. posrednički (proxy) ratovi).

I danas, u vremenu novoga hladnog rata, vrijedi staro pravilo hladnog rata: "Tko krene s napadom prvi, gine kao drugi". Rat strateškim nuklearnim oružjem zapravo nije moguć. Ili, da budemo precizniji, bio bi vrlo kratak jer bi značio uništenje svijeta kakvog poznajemo. Međutim, spekulira se oko upotrebe taktičke nuklearne bombe ograničene snage i dosega. 

Nuklearni scenariji danas

Koliko god da se u potencijalnom nuklearnom "armagedonu" scenarij upotrebe taktičke nuklearne bombe čini vjerojatnijim, treba jasno reći da se posljedice upotrebe ove vrste bombe teško mogu predvidjeti. Za početak, pitanje je bi li radari prilikom aktivacije takve bombe prepoznali da je riječ o taktičkoj, a ne o nuklearnoj bombi. Nadalje, tko kaže da posljedice radijacije ne bi zahvatile i zemlju koja je bombu upotrijebila?  Posljedice černobilske katastrofe bile su strašne, a što bi tek bilo kad bi se aktivirala nuklearna bomba koja ima za cilj širenje radijacije? Osim toga, upotreba taktičke nuklearne bombe probila bi još jednu sigurnosnu barijeru nakon koje bi i ovako fragilni međunarodnih poredak bio do kraja porušen. Tada bi sve bilo moguće i našli bi se na pragu novoga velikog rata. 

Vojna doktrina Ruske Federacije predviđa moguću upotrebe nuklearnog oružja u slučaju da bude doveden u pitanje ruski teritorijalni integritet te da, posljedično tome, Kremlj bude doveden u stanje poniženja. No i ruski vojni krugovi svjesni su kakav bi odgovor izazvalo korištenje taktičke nuklearne bombe. Osim toga, postoji konvencionalno oružje za masovno uništenje kao što je kemijsko i biološko oružje, ali i prljave bombe. Nema nikakve dvojbe da bi se ovo oružje sigurno uporabilo prije nuklearnog. Iako se ne radi o nuklearnom oružju, njegovi efekti su zastrašujući. Osim toga, prije nuklearnog scenarija postoji i mogućnost onoga što Rusija sada radi: masovni raketni napadi na Ukrajinu s ciljem uništavanja ključne infrastrukture. Na žalost, mogućnosti razaranja i destrukcije su brojni. Naravno, i ukrajinska vojska postaje sve bolje tehnički opremljena (zapadna pomoć) tako da će se i ruske snage itekako u budućnosti morati bojati ukrajinskog odgovora. Već se sada provode uspješne kontraofenzive, a ako se dobiju raketni sustavi većeg dometa odnos snaga će se dodatno mijenjati.

Živimo u opasnim vremenima, u vremenu povratka realizma u međunarodne odnose. Diplomacija sve manje igra ikakvu ulogu u odnosima strateških rivala, a prevladava argument sile. Vraćamo se na međunarodne obrasce koji su vrijedili do 1945. godine. Ipak, nadamo se da će kod čelnika država ostati toliko zdravog razuma i racionalnosti da se ne prijeđe granica nakon koje će teško biti povratka.  

Davor Dijanović/direktno.hr

Login Form