Sanjin Baković: Elementarnim neznanjem u novo medijsko diskreditiranje obitelji Karamarko
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 20 Prosinac 2017 17:00
Hrvatska javnost ne pamti kada se medijska hajka vršila nad određenim obiteljima u Republici Hrvatskoj kao što se posljednjih godina vrši na obitelji Karamarko. Valjda nije bilo dovoljno što su prisilili Tomislava Karamarka na ostavku nakon što je jedini anticipirao sve dimenzije problema i zagovarao sporazumni izlazak iz arbitraže u slučaju INA - MOL za razliku od političkog establishmenta koji je tvrdio da ćemo istu dobiti, a pojedinci poput Andreja Plenkovića u Tomislavu Karamarku vidjeli su taoca, jer u Hrvatskoj se danas još ne smije pričati istina.
Modus operandi je uvijek isti - medijsko blaćenje iskrivljenim tezama i neistinama, i cilj je uvijek isti - nanijeti štetu Tomislavu Karamarku, neovisno je li on politički aktivan ili ne. Strah od Tomislava Karamarka je također stalan i isti, kod istih aktera, i političkih i medijske im služinčadi. Ovih dana svjedoci smo kako se putem određenih portala pokušava nametnuti teza da je tvrtka Ane Karamarko bahato i bezbrižno dužna skoro 350.000 kn državi tako što se napiše bombastični naslov i u njemu tvrdnja koja zvuči zlokobno i ružno, tako da se isprovocira osjećaj građanske pristojnosti i ispravnosti, a zatim se tek daleko u tekstu, sramežljivo, samo zato da se onemogući utuženje, pojavi informacija da to ustvari i nije dugovanje jer je obveza prema Poreznoj upravi riješena.
I uz to se tekst aranžira i prekrca ponavljanjem već izlizane mantre kako je Ana Karamarko davala MOL-u marketinške PR usluge preko lobista Joze Petrovića, kako je Ana Karamarko uništila karijeru vlastitog muža te se sve još jednom "nasafta" tvrdnjama o sukobu interesa Tomislava Karamarka i podsjeti se čitatelja da je Karamarko glavni nacionalni antijunak, iako je jedini, u stvari, spašavao i građane i zemlju od još jednog financijskog ponora u koji su nas gurnuli svi oni koji su tvrdili da je dobivena arbitraža gotova stvar. I prevarili nas. I sa svojim lažima mirno žive i dalje i mediji niti da ih spomenu, a kamoli pitaju o moralnoj i političkoj odgovornosti. Čovjeku su skinuli glavu koristeći laži o nepostojećem sukobu interesa i pri tom perverzno koristeći njegovu vlastitu suprugu i njezinu nepostojeću vezu s MOL-om kako bi mu sudili.
Mediji su koristili njegovu obitelji i štetili i njemu i njegovoj obitelji. I ne kane to prestati činiti, očito. Zašto? I zašto je i dalje toliko zanimljiv Karamarko pa čak i njegova supruga iako već godinu i pol nisu dio političkog establishmenta niti Karamarko ima ikakav utjecaj na političke odluke i procese?
Zašto ni jedan mainstream medij nije prenio informaciju da je Ana Karamarko dobila presudu protiv HRT-a i Nacionala zbog eklatantnih laži koje su objavljivali, zašto nisu prenijeli informaciju da se na Općinskom sudu u Zagrebu nije dokazalo da je Ana Karamarko radila za MOL na temelju objavljenih ugovora iz kojih je proizašla nametnuta iskonstruirana afera Konzultantica?
Ali se zato, u maniri površnog istraživačkog novinarstva, ne propušta prenijeti već objavljenu tvrdnju kako tvrtka Ane Karamarko, Drimia, ("unatoč dugovanju") posluje stabilno budući da je 2016. godinu okončala s 3,8 milijuna kuna prihoda, i to uz dobit od 464.400 kn.
Tu istu informaciju, koja sada treba poslužiti kao plus Drimiji i Ani Karamarko da bi se stvorio privid kako ona dobro posluje, ali ne plaća obveze državi, svega se nekoliko mjeseci ranije koristilo u negativnom kontekstu da bi se pokušala nametnuti teza kako je prihodovna strana pala za 200.000 kn, jer, eto, Karamarko koji joj nabacuje poslove više nije na funkciji, uz pompazne najave kako joj ne cvjetaju ruže od kako joj muž nije na vlasti.
U suštinskom dijelu izvučenih podataka na temelju kojih tvrtka prema podacima Poslovne Hrvatske i liste poreznih dužnika (koja se objavljuje jednom godišnje) ima 341.557,03 kune poreznog duga te većina od toga otpada na neplaćen PDV (319.000 kuna), a ostatak na porez na dobit (i razne članarine) u prvi plan dolazi elementarno nepoznavanje poreznog sustava ako promatramo širi kontekst.
S jedne strane, PDV se prijavljuje do 20-og u mjesecu za prethodni mjesec. Dospijeće je 30-og odnosno 31-og u mjesecu. Ako se u 8 dana ne podmire obveze ide opomena pred ovrhu, a ako se ne plati u idućih 7 dana aktivira se ovrha. Porez na dobit plaća se avansno u tekućoj godini za iduću godinu, sukladno poreznoj obvezi ostvarenoj na temelju prethodne godine. Stoga porez na dobit plaća se akontacijski, unaprijed, prije nego li se još uopće zna hoće li se dobit ostvariti, a kamo li kolika. Tvrtka Ane Karamarko po grubom računu plaća avansno porez na dobit mjesečno oko 18.000 kuna., ili oko 200.000 kuna godišnje, unaprijed kao i svi koji uspješno brode na hrvatskom (olujnom) poslovnom moru.
Dakle, za platiti PDV i porez na dobit u tekućem mjesecu ima se de facto 15 dana, a ako se ne plati završi se s ovrhom. Na listu poreznih dužnika, koja je javna, dospijeva se samo ako do trenutka objave, koja je u listopadu, tj. jednom godišnje postoji dug preko roka dospijeća koji može biti i samo jedan dan. Prema tome riječ je o vrlo kratkom periodu, koji je mogao biti svega taj jedan dan, a ne kako se pokušava sugerirati da je riječ o starom dugovanju. Uostalom, tvrtka nikada nije bila blokirana.
S druge strane, dolazimo do zaključka koji nije emancipiran u javnosti, a ne treba biti previše verziran kako bi se zaključilo da prema opisanom danas možemo biti dužnici, a sutra kada podmirimo potraživanja u zakonskim okvirima tada više to nismo. Uzmemo li u obzir da se gotovo identični članci ponavljaju iz mjeseca u mjesec taman nekoliko dana prije nego li dolaze termini za podmirivanje obveza misija je u potpunosti jasna, a to je poluinformacijama, elementarnim neznanjem i lošim namjerama diskreditirati obitelj Karamarko u javnom medijskom prostoru.
Sanjin Baković dipl.ing.